Rady praktyczne – samochód w podróży

Auto to w wielu przypadkach niezastąpiony kompan podróży, o czym sami się przekonaliśmy niejednokrotnie! Dziś podzielimy się z Wami naszymi uwagami i wskazówkami. 🙂  Kwestia podróży samochodem to nie tylko przepisy drogowe i wyposażenie… To również trasa i dobre zaplanowanie postojów. Niestety także koszty – benzyny i dróg…i wiele innych kwestii, które postanowiliśmy poruszyć. 🙂 Zapraszamy na nasze rady praktyczne!

1 (1112419)

Trasa

Skoro już postanowiliście, gdzie i z kim jedziecie, to przechodzimy do kolejnego etapu… Planowanie trasy i noclegów. Przede wszystkim musicie ustalić Waszą drogę do punktu docelowego. Aktualnie sprawa jest prosta- mamy komputery, internet i google maps! ❤ Wpisujemy punkt A, punkt B (a jak ktoś ma ochotę to również punkty pośrednie), nic prostszego! Sprawdźcie jakimi drogami będziecie jechać i na jakie odcinki wypadałoby podzielić trasę. Pamiętajcie!!!! Nie chodzi tu o to, żeby pochwalić się wśród znajomych, że pokonaliście jakiś odcinek drogi „na raz”. Rzecz w tym, żebyście komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie dotarli do celu, nie katując siebie oraz swoich współtowarzyszy! To nie jest blog o survivalu, ani o najtańszych formach podróżowania. Skupiamy się na bezpiecznym, ciekawym i po prostu fajnym spędzaniu czasu razem. Dlatego też, nie napiszemy, że możecie spać w samochodzie na poboczu lub poszukać noclegu u tubylców. 🙂 My lubimy wygodę i bezpieczeństwo. Zawsze, po całym dniu jazdy wiemy, że czeka na nas nocleg w motelu/hotelu (który wcześniej zarezerwowaliśmy), że zjemy kolację, wyśpimy się, zjemy śniadanie i wypoczęci ruszymy dalej w drogę. Dodatkowo w miejscach noclegu po drodze, możecie zaplanować atrakcje, które urozmaicą Wam podróż. 🙂

Planując trasę zawsze zakładajcie najgorsze… nie mówimy tu o wypadku drogowym, bo tego nie ma co zakładać! Mamy na myśli wszelkie utrudnienia, które mogą wydłużyć Waszą podróż. Niekiedy 100 kilometrów, które mieliście pokonać w godzinę, może ciągnąć się przez pół dnia i nikt nie ma na to wpływu (Pamiętacie naszą podróż z Brukseli do Paryża?). 😦 Takie sytuacje to ekstremum, ale zawsze zostawcie sobie zapas czasowy… jeśli uda się dotrzeć szybciej, to na pewno znajdziecie coś ciekawego do robienia/zwiedzenia, na miejscu planowanego postoju!

sign-1167333_1280

Zaplanowaliśmy już nocną regenerację, ale nie zapominajcie o obowiązkowych, co 2-3 godziny, przerwach na rozprostowanie nóg!!!

Teraz musimy pochylić się nad kosztami, które generuje nasza podróż samochodem. Składają się na nie benzyna oraz opłaty za drogi,mosty, promy itd..

Paliwo

Na szczęście ceny paliwa w Europie bardzo łatwo sprawdzić. 🙂 Polecamy stronę e-petrol, gdzie co tydzień aktualizowana jest tabelka, ze średnimi detalicznymi cenami PB i ON w 30 krajach. Jak widać, cena benzyny w Polsce jest jedną z najniższych w Europie, dlatego zbliżając się do granicy zadbajcie o „dotankowanie”, by z Polski wyjechać z pełnym bakiem. Zawsze to kilka złotych w kieszeni. 🙂 Przed wyjazdem warto wiedzieć, ile kilometrów jesteśmy w stanie przejechać naszym samochodem na jednym baku. Dzięki temu będziecie w stanie przewidzieć miejsce tankowania i koszty, które poniesiecie. Nigdy nie ryzykujcie dojazdów na ostatkach paliwa… Różnie to bywa ze stacjami, a po drodze mogą Was spotkać nieprzewidziane zdarzenia, pochłaniające większą ilość paliwa. 🙂

filling-station-408075_1280

Opłaty drogowe

Kolejnym wydatkiem, który trudno będzie ominąć są opłaty drogowe. Są one „ściągane” w różny sposób. Zazwyczaj na bramkach lub poprzez obowiązek zakupu nalepki/winiety na określony czas. Jadąc w podróż zawsze sprawdźcie, jakie zasady opłat obowiązują w kraju, przez który zamierzacie przejechać i dopilnujcie ich przestrzegania! Mandaty za brak opłaty są zazwyczaj bardzo wysokie! Radzimy mieć się na baczności i zadbać o to, żeby w odpowiednim czasie opłacić przejazd. Aktualne informacje o opłatach drogowych znajdziecie na stronie Polskiego Związku Motorowego. Sprzedają oni również winiety na większość europejskich dróg. Gdy się tym interesowaliśmy, były one znacznie droższe niż na miejscu… nie wiemy jednak, jak to wygląda aktualnie. Musicie porównać. 🙂

money-1305116_1280

Przepisy drogowe i wyposażenie auta

Nie możecie zapomnieć, że każdy kraj ma swoje przepisy drogowe. Większość z nich jest oczywiście bardzo podobna. Jednak istnieją wyjątki, które przed wyjazdem powinniście poznać (szczególnie te dotyczące pierwszeństwa na rondzie)! Warto zajrzeć na stronę autempoeuropie.pl, gdzie znajdziecie podstawowe informacje i najważniejsze przepisy. O ile na drodze (lepiej albo gorzej) sobie poradzimy, o tyle ciężko będzie wytłumaczyć policjantowi fakt nieodpowiedniego wyposażenia samochodu, którym podróżujemy… :/

banner-1183382_1280

Jeżeli chodzi o kwestię wyposażenia auta to w Polsce musimy mieć „na pokładzie” gaśnicę oraz trójkąt i nic więcej… Za granicą już tak kolorowo nie jest! Co kraj to obyczaj. 🙂 Jedni żądają zapasowych żarówek, inni odblaskowych kamizelek, bezpieczników, apteczek, a nawet alkotestów. Zawsze przed wyjazdem sprawdźcie więc, czy spakowaliście wszystko to, czego wymagają miejscowe przepisy! Dokupując te rzeczy na granicy z pewnością zapłacicie więcej za coś, co w rozsądnej cenie mogliście kupić wcześniej w polskim markecie. Pamiętajcie też, że zarówno apteczka (którą niezależnie od przepisów polecamy mieć przy sobie), jak i gaśnica, mają termin ważności. Przeterminowane są traktowane tak, jakby ich nie było! Pewnie część z Was powie: przesadzają! 🙂 Może jesteśmy nadgorliwi… Jednak nie lubimy tłumaczyć się przed zagranicznymi władzami, a co więcej nie chcemy otrzymać mandatu z innego kraju, przez własne zaniedbanie! Wam to też polecamy… no chyba, że wolicie przeznaczyć kilkaset EURO na tego typu rozrywki. 😛

Nawigacja

Elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas przygotowania podróży samochodem, jest to, jak będziemy się nawigować. 🙂 Nie oszukujmy się…mało kto z nas pamięta, kiedy ostatnio jechał z mapą na kolanach. 😀 Aktualnie prawie każda podróż wiąże się z dopuszczeniem do głosu, jakiegoś mądrego urządzenia. Mamy do wyboru nawigacje wmontowane w samochód, niezależne urządzenia do tego stworzone oraz aplikacje w telefonach/tabletach. Bez względu na to co wybierzecie, pamiętajcie o aktualizacji map. Miejcie jednak na uwadze fakt, że elektronika bywa złośliwa. 🙂  Warto więc mieć ze sobą wydruk z google maps (lub mapę), żeby nie błądzić w przypadku awarii urządzenia. Przypominamy również, że większość aplikacji w telefonach korzysta z transmisji danych, która w roamingu zazwyczaj NIE JEST wliczona w abonament. (więcej o tym w kolejnych wpisach). Z aplikacji, które działają offline, polecamy mapy Here dostępne na Windowsa, Androida i iOSa.

navigation-1048294_1280

Wypożyczanie samochodu

Wielokrotnie zdarza się, że lecicie gdzieś samolotem i dopiero na miejscu chcecie wynająć auto. Możecie to zrobić w lokalnej wypożyczalni lub wcześniej, korzystając z ogólnoświatowych stron www, które przeszukują różnych dostawców, w celu znalezienia najkorzystniejszej oferty. Co jest bardziej opłacalne? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zazwyczaj wypożyczanie z czasowym wyprzedzeniem (na przykład na rentalcars.com), opłaca się bardziej… chociażby dlatego, że możemy zapłacić kartą w złotówkach (dzięki czemu unikamy ryzyka kursowego). My zazwyczaj korzystamy właśnie z tej formy wypożyczeń i jeszcze nigdy się nie zawiedliśmy. Auto zawsze czekało, a warunki były takie jak opisane na stronie. 🙂

Fuerteventura (1322)

Szukając oferty wypożyczenia samochodu, musicie zwrócić uwagę, na kilka bardzo istotnych aspektów. Oprócz kosztów wynajmu, bardzo ważne jest to, co owa oferta zawiera:

 • Jaki jest zakres ubezpieczenia zawartego w cenie?
 • Jaki jest udział własny w szkodach oraz jakie są elementy, za których uszkodzenie ponosimy opłaty (opony, szyby, lusterka)?
 • Jaka jest polityka paliwowa – czy bierzemy pełny bak i oddajemy pełny (najrozsądniejsza opcja), czy są jakieś inne zapisy?
 • Jaka jest dopłata za młodego kierowcę (zazwyczaj poniżej 25 roku)?
 • Czy samochód będzie mógł prowadzić inny kierowca (jeżeli nie, a mamy taką potrzebę to jaka jest dopłata)?
 • Jaka jest dopłata za opóźnienie zwrotu samochodu?
 • Jaki jest limit kilometrów zawarty w cenie i jakie są konsekwencje jego przekroczenia?

Jeżeli, po analizie powyższych elementów dokonacie wyboru i odbieracie auto, nie możecie zapomnieć o:

 • DOKŁADNYM przeczytaniu dokumentów, które otrzymaliście
 • DOKŁADNYM sprawdzeniu czy dokumenty pojazdu są prawidłowe
 • DOKŁADNYM sprawdzeniu czy pojazd nie jest uszkodzony, porysowany, brudny
 • DOKŁADNYM sprawdzeniu czy pojazd jest zatankowany do pełna (jeżeli taka jest polityka)

Podczas wypożyczania samochodu musicie dysponować zazwyczaj paszportem/dowodem oraz oczywiście prawem jazdy. Często wypożyczalnie wymagają też posiadania karty kredytowej, na której zakładają blokadę środków w określonej kwocie. Jest ona zwalniana w momencie zwrotu nieuszkodzonego pojazdu. Ten wymóg można ominąć wykupując dodatkowe ubezpieczenie. O to jednak należy dopytać bezpośrednio w wybranej wypożyczalni.

digital-printing-1198858_1280

Podczas zwrotu warto zrobić zdjęcia: pojazdu z każdej strony, licznika kilometrów oraz wskaźnika paliwa. Oprócz tego podczas oddawania pojazdu, możecie podpisać protokół zdawczo-odbiorczy, w którym pracownik potwierdzi, że wszystko jest ok. 🙂 Niestety czasami pojazdy oddaje się bez udziału jakichkolwiek osób z wypożyczalni… stąd wspomniane zdjęcia. 🙂 Mogą okazać się ogromnie przydatne, w przypadku bezpodstawnego oskarżenia nas o jakieś szkody!

Fuerteventura (1196)

Warto również pamiętać, że zwracany samochód powinien być czysty. 🙂 Nie mówimy tu o zwyczajnych zabrudzeniach wynikających z używania pojazdu (kurz, okruszki), ale o „gorszych” zabrudzeniach, za które wypożyczalnie potrafią słono policzyć!

W przypadku problemów, wypadku itd., ZAWSZE należy dzwonić do wypożyczalni, a przy najmniejszej nawet stłuczce wezwać policję. Pamiętajcie, że należy przestrzegać przepisów drogowych! Mandaty, które wypożyczalnia otrzyma pocztą, prędzej czy później do Was dotrą… a dodatkowo doliczona zostanie opłaty za ich procesowanie, którą pokryjecie oczywiście wy… Tak więc nie warto łobuzować na zagranicznych drogach wypożyczonym bądź własnym autem! 🙂

1 (1111844)

Podczas decyzji o wyborze samochodu, cena nie powinna być jedynym kryterium. My staramy się zazwyczaj korzystać z renomowanych „sieciowych” firm, a nie lokalnych wypożyczalni. Do tej pory korzystaliśmy z Hertza, Avisa oraz Budgeta. W żadnym przypadku nie mieliśmy problemów, ale (co warto zaznaczyć) na szczęście nic niestandardowego nam się nie przytrafiło. ❤

DSC06897

Samochód w podróży to element, dający nam niesłychane możliwości poznania miejsc, które często omijane są podczas zorganizowanych wycieczek. Auto to niezależność i wolność! Jest to bardzo ważny punkt naszego planowania! Na samochodzie musimy przecież polegać i  bardzo wiele od niego zależy. Zgodnie z wyznawaną przez nas zasadą: urlop ma być przyjemnością! Warto więc zrobić wszystko, aby przygotować się na różne ewentualności i zminimalizować jakiekolwiek ryzyko związane z podróżą autem. Dzięki dobremu przygotowaniu, świadomym wyborom i skrupulatności istnieje duże prawdopodobieństwo (słowa pewność boimy się używać, bo nigdy nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć), że Wasz samochodowy urlop będzie udany. Nasze podróże autem takie były i za pewne będą jeszcze nie raz!

Życzymy Wam, aby u Was było podobnie albo jeszcze lepiej! 😀

Love is the answer!

We wpisie użyto zdjęć pozbawionych praw autorskich (CC0). Są one pobrane z serwisu pixabay. Zdjęcia z naszym logo są naszego autorstwa:)

3 komentarze Dodaj własny

 1. Dobry wpis i niezła garść praktycznych porad. Też korzystamy najczęściej z Rental Cars i jesteśmy zadowoleni…. bo nie ma to jak wolność i swoboda w podejmowaniu decyzji na wyjazdach, co mamy przy wynajęciu auta, a nie podczas hop-of’ów 😉

  Polubienie

  1. Dzięki, mamy nadzieję, że będą one przydatne dla tych, którzy do tej pory nie zdecydowali się na wynajęcie samochodu. A z autem jest dokładnie tak jak mówisz – wolność i swoboda. To jest to! 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s