Gdańsk – z miłości do bałtyckiego bursztynu

Mówiąc o Gdańsku, kilkakrotnie użyliśmy stwierdzenia Światowa Stolica Bursztynu. I jest to prawda! Gdańsk szczyci się tym faktem. Jako, że często cudze chwalimy, a swego nie znamy, postanowiliśmy przybliżyć Wam kilka ciekawostek na temat bałtyckiego skarbu jakim jest bursztyn!

Historyczny bursztynowy szlak prowadził od rejonu dzisiejszych Włoch, przez Alpy, aż po Bałtyk. Od zawsze bursztyn bałtycki cieszył się dużym powodzeniem. Tak jest też dziś! Wiele firm z Gdańska i okolic zajmuje się obróbką i handlem bursztynem. Niestety, jak na każdym rynku, pojawiają się podróbki. Jak nie dać się oszukać? Podpowiemy!

Jak poznać prawdziwy bursztyn?

Co nieco o tym dowiedzieliśmy się podczas wizyt w Gdańsku i zapoznaniu się z „Paszportem Bursztynowym” – publikacją wydaną przez Fundację Gdańską.

Najprostszą metodą jest przyłożenie rozżarzonej igły i sprawdzenie, jaka woń wydobyła się z rzekomego bursztynu. Bursztyn bałtycki ma charakterystyczny zapach przypominający kościelne kadzidło. 🙂 Dodatkowo możecie przygotować dla swoich bałtyckich skarbów kąpiel solankową. W silnie osolonej wodzie bursztyn uniesie się na powierzchnię. Oczywiście najbardziej wiarygodne wyniki zdobędziemy badaniami laboratoryjnymi. Tak czy inaczej, jako klient nie jesteśmy w stanie zrobić tych wszystkich rzeczy… 🙂 A więc?

Podstawowe rodzaje bursztynu.

Musicie wiedzieć, że bursztyn zostaje poddawany wielu obróbkom, dlatego często ich wygląd różni się od naszego wyobrażenia. 🙂

Bursztyn naturalny– jest szlifowany, cięty, polerowany. Jego naturalne właściwości nie ulegają zaś zmianie.

Bursztyn prasowany– tworzony jest z połączenia licznych, bursztynowych okruchów lub pyłu. Wysoka temperatura i ciśnienie załatwiają sprawę. 🙂

Bursztyn poprawiany– tutaj ingerencja wysokiej temperatury zmienia właściwości fizyczne naturalnego znaleziska, by poprawić jego barwę lub transparentność.

Kamień łączony– tworzony jest ze sklejenia kilku części naturalnego, prasowanego lub poprawianego bursztynu.

6
Bursztyn w wersji naturalnej i „obrobionej”

Jak nie dać się oszukać? 

Jako konsumenci pamiętajmy, że prawdziwy bursztyn nie należy do najtańszych pamiątek. Mowa tu szczególnie o biżuterii z bursztynem. Skoro, więc już płacisz odpowiednią sumę za te cudowne rzeczy, dowiedz się czy nie zostałeś oszukany! Po pierwsze z informacjami, które powyżej Ci zaprezentowaliśmy, jesteś w stanie dopytać o rodzaj obróbki jakiej został poddany bursztyn w interesującej Cię pamiątce. 😀 Możesz także poprosić sprzedawcę o certyfikat środowiskowy wydawany przez Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu lub Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. Każdy przedmiot możesz też zgłosić do sprawdzenia w urzędzie pobierniczym. Nie daj się skusić przydrożnym okazjom! No chyba, że chcesz nabyć żółty plastik podobny do bursztynu… 🙂

Bursztynowy klimat

Będąc w Gdańsku musicie przespacerować się ulicą Mariacką! To jest prawdziwie klimatyczne królestwo bursztynu. Przepiękne wystawy sklepowe zachęcają do odwiedzenia i obejrzenia, jakie cuda tym razem powstały przy użyciu tego bałtyckiego skarbu. Zresztą Mariacka, Długie Pobrzeże, Długi Targ i Długa nie bez powodu nazywane są „Bursztynową Piątą Aleją”. Nic dodać nic ująć!

Wiemy, że pewnie większości z Was bursztyn kojarzy się ze staromodnymi koralikami lub prozdrowotnymi miksturami do nacierania się! Nam jednak kompletnie inaczej (!) i chcemy Was przekonać, że bursztyn potrafi być nowoczesny i cudowny!

Oprócz bursztynowych sklepików warto odwiedzić także dziedziniec przed Nowym Ratuszem Miasta. Miejsce to zdobi przepiękny Bursztynowy Anioł Miłości projektu gdańskiego artysty Mariusza Drapikowskiego.

1-DSC01191
Bursztynowy Anioł Miłości autorstwa Mariusza Drapikowskiego

Podczas swojej bursztynowej przygody MUSICIE odwiedzić także Muzeum Bursztynu, które w tym roku obchodzi swoje 10-lecie. To co czeka na zwiedzających, przekroczy Wasze oczekiwania! Znajdziecie tu nie tylko naturalne bryły i ciekawe inkluzje. Oprócz biżuterii z bursztynu, poznacie wiele przedmiotów codziennego użytku stworzonych przy użyciu tego magicznego surowca. Na nas największe wrażenie zrobiła „Martwa natura” autorstwa wcześniej wspomnianego pana Drapikowskiego. Nawet, jeżeli nie lubicie zwiedzać muzeów, a historia nie jest Waszą pasją, to naprawdę zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca. Po tej wizycie staniecie się fanami bałtyckiego bursztynu! ❤

Ambasador bursztynu?

A bursztyn fanów liczy sobie wielu… Poza „zwykłymi” śmiertelnikami zachwycają się nimi również sławni. Co trzy lata Prezydent Gdańska na uroczystej gali mianuje kolejnych Ambasadorów Bursztynu. Początkowo były to Lidia Popiel i Monika Richardson. W ramach promowania bursztynu napisały wspólnie książkę „Polki na bursztynowym szlaku”, opowiadającą o wyprawie śladami „złota północy”. Od 2013 zaś Kayah, jako wielka fanka bursztynu, z chęcią przyjęła tę nominację. Ciekawe jaki ślad zostawi po sobie… 😀 Czekamy!

Po co o tym piszemy?

Wydaje nam się, że temat bursztynu był konieczny na naszym blogu! Wiele osób jest zadziwionych, gdy dowiadują się, że codzienna biżuteria, którą nosimy (MY, bo Sebastian ma przepiękne bursztynowe spinki do mankietów), jest biżuterią zrobioną z bursztynu. Dlatego też, postanowiliśmy przełamać stereotyp na temat naszego bałtyckiego skarbu! Każdy z Was może znaleźć piękne, bursztynowe cuda gdzieś na północy naszego kraju. Wystarczy tylko chcieć!

To proste.

Love is the answer!

2 komentarze Dodaj własny

  1. Kalambury pisze:

    Jak bursztyn to tylko z Gdańska. Uwielbiam biżuterię z bursztynem:)

    Polubienie

    1. Jak widać my również! I naprawdę wiele lat temu byliśmy mocno zaskoczeni, że z bursztynu można robić takie cuda jak na zdjęciach…

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s